ДержаваПолітика

В’язниця за критику влади і виїзд за кордон за “відкуп”: найскандальніші законопроєкти нардепа Мазурашу, які обурили Україну

Український парламентар Георгій Мазурашу відзначився новою скандальною ініціативою, запропонувавши саджати у в’язницю всіх, хто з фейкового акаунта в мережі критикує владу. Чергова ініціатива нардепа з Буковини обурила українців, які ще не забули, як він пропонував позбавити їх права на обслуговування рідною мовою.

Серед іншого, цей депутат від “Слуги народу” просив дозволити працюючим чоловікам “відкупитися” від мобілізації задля виїзду за кордон під час війни, а ще пропонував штрафувати за пропаганду ЛГБТ. Докладніше про найскандальніші законопроєкти Мазурашу – читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Хто такий Георгій Мазурашу?

Народився 17 квітня 1971 року в селі Круп’янське Глибоцького району Чернівецької області. Закінчив Чернівецький механіко-технологічний технікум і Чернівецький національний університет за спеціальністю “Державна служба”. З 2014 до 2018 року був членом виконкому Чернівецького обласного відділення Національного олімпійського комітету України. Директор Чернівецького облцентру фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх”.

Як зазначено в біографічних даних нардепа, він колишній правоохоронець, спортивний журналіст та ексначальник відділу з питань фізичної культури і спорту Чернівецької ОДА. Також він вказував, що більше 10 років є членом Спілки журналістів України.

Днями ж у Національній спілці журналістів України запевнили, що Мазурашу більше не значиться у них – нардепа виключили з НСЖУ за несплату внесків.

У 2019 році пройшов до парламенту за округом №203, Чернівецька область. Там “слуга народу” є головою підкомітету з питань фізичної культури та масового спорту Комітету ВРУ з питань молоді та спорту.

Найскандальніші законопроєкти Мазурашу

За 2019-2022 роки нардеп із Буковини подав найбільше законопроєктів серед депутатів у Верховній Раді. З понад 450 законодавчих ініціатив, співавтором яких Мазурашу був станом на кінець літа 2022-го, проголосували за 54. А ось із особистих законопроєктів “слуги” його колеги не підтримали жоден.

Згідно з дослідженням громадянської мережі ОПОРА, в 2021-му Мазурашу за кількістю ініційованих проєктів перебував на шостому місці серед усіх парламентарів. Тоді на його рахунку було 200 ініціатив. Однак згодом він долучився до написання ще 255 проєктів законів.

“Садити в тюрму” всіх, хто використовує фейкові акаунти для критики влади

У законопроєкті №9223 від 19.04.2023 року Мазурашу запропонував заборонити використання облікових записів у соцмережах із метою поширення недостовірної інформації або здійснення впливу на ухвалення рішень, вчинення чи не вчинення дій. Зокрема, нардеп вважає доцільним призначення порушникам, які, ховаючись за ботом, критикують владу, покарання чи у вигляді штрафу чи 5-7 років позбавлення волі з конфіскацією майна під час воєнного стану.

Дослівно його ініціатива звучить як проєкт закону “Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо встановлення відповідальності за окремі дії проти основ національної безпеки України”.

У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться, мовляв, в Україні соціальні платформи не сприяють видаленню, блокуванню несправжніх акаунтів, які поширюють неправду. Мазурашу каже, що у підсумку країна-агресор Росія, яка веде війну проти нашої держави, активно використовує ще й ботів – задля інформаційних атак через Facebook, Instagram і Twitter.

Зважаючи на потенційні загрози від “деструктивної інформаційної діяльності на шкоду національній та державній безпеці України”, він вважає “логічним” введення кримінальної відповідальності за вчинення таких дій.

Мазурашу переконаний, що реалізація такого закону не матиме впливу на ринкове середовище, права й інтереси суб’єктів господарювання, на розвиток регіонів чи ринок праці, на рівень зайнятості населення й навіть його здоров’я, екологію тощо. Навпаки, вважає нардеп, це дасть потенційний позитивний вплив на громадян, які “почуватимуться захищеними від неправдивих та маніпулятивних інформаційних атак”.

Його законопроєкт №9223 уже розглянули в профільному Комітеті й надали на подальше ознайомлення у парламенті.

Збирав у ВРУ підписи за позбавлення українців права на обслуговування рідною мовою

На початку квітня депутат від фракції “Слуга народу” Георгій Мазурашу почав збирати підписи колег під законопроєктом №9178, який ініціює скасування базової норми закону про мову, яка гарантує кожному громадянину України надання послуг українською.

Водночас Мазурашу назвав це проєктом закону про “підвищення комфортності обслуговування населення”. На його думку, українську в обслуговуванні варто залишити обов’язковою тільки для підприємств, установ і організацій державної та комунальної форм власності, тим самим виключивши з переліку приватних підприємців і ФОПів.

Депутат висловив переконання, що ці зміни “сприятимуть консолідації та розвитку української нації, самобутності корінних народів і нацменшин”, як це зазначено в ст. 11 Конституції України.

“Не можна ставитися до таких українофобських кроків як до девіації окремого депутата. Сам факт появи в парламенті подібних законопроєктів є ненормальним, дискредитує українську владу й вимагає публічної оцінки. Передусім – з боку монобільшості, раз уже вона вважає за необхідне тримати у своїх лавах такого цінного кадра”, – прокоментував ініціативу парламентаря нардеп Володимир В’ятрович.

“Відкуп” від мобілізації для виїзду за кордон

Під час повномасштабної війни народний депутат Георгій Мазурашу підготував законопроєкт №8029, яким пропонував, щоб охочий виїхати закордон військовозобов’язаний українець вносив на рахунок держбанку не менше 13 000 грн.

На його думку, банку також необхідно подати посвідчену нотаріусом добровільну згоду щомісячно поповнювати рахунок на суму мінімального розміру податків із зарплати, котру він буде переказувати на підтримку ЗСУ. За яким принципом вираховували б таку суму, депутат не вказав.

Необхідність ухвалення такого закону він обґрунтовував тим, що в країні високий рівень безробіття, а значний відсоток українців до війни працював за кордоном та надсилав гроші додому.

У 2023-му Мазурашу зареєстрував уже інші законопроєкти – №9075 і №9074 – закликаючи дозволити виїзд за кордон під час воєнного стану студентам, спортсменам й іншим військовозобов’язаним чоловікам, які не підлягають мобілізації.

Захист “традиційного інституту сім’ї” і обмежений продаж алкоголю

У коментарі “Суспільному” Мазурашу розповідав, мовляв, оцінює ініціативи колег та ставить підпис під законопроєктами, які підтримує. Так, у 2022-му він у співавторстві “намагався” змінити текст гімну України. Тоді президент Володимир Зеленський запевнив, що навіть у разі ухвалення документа ВРУ він його не підпише. В підсумку законопроєкт не дійшов до розгляду в парламенті.

Серед найбільш обговорюваних ініціатив Мазурашу: захист “традиційного інституту сім’ї”, коли нардеп пропонував штрафувати за пропаганду гомосексуалізму. Уповноважена з прав людини Людмила Денісова, яка тоді обіймала цю посаду, засудила таку законодавчу ініціативу, оскільки вона є дискримінаційною й порушує Конституцію України.

Так і не розглянули в парламенті ініціативу Мазурашу про обмежений продаж алкоголю. Нардеп пропонував продавати спиртні напої та тютюн винятково в спецмагазинах.

Серед ухвалених на сьогодні проєктів, у співавторстві яких є Мазурашу, – низка змін до Закону України “Про фізичну культуру і спорт” щодо спорту ветеранів і діяльності нацлабораторії антидопінгового контролю. Також зміни до деяких законів України щодо сприяння розвитку фізичної культури і спорту.

Як повідомляв OBOZREVATEL, у 2021 році на Буковині правоохоронці викрили помічника Мазурашу на отриманні хабаря в $5700. Він вимагав його у волонтера – за сприяння у виділенні у власність земельних ділянок.